SSL Güvenlik Sertifikasının Önemi

SSL güvenlik sertifikası bir e ticaret web sitesi için olmazsa olmaz bir özelliktir. HTTPS protokolü olarakta adlandırılan SSL protokolü bir web sitesinin uçtan uca şifreleme ile web sitesi ve browserlar (internet tarayıcıları olan chrome,yandex,explorer gibi) arasında kişisel bilgilerin güvene alındığı,yedeklenmediği konusunda güvence veren bir sertifikadır. Dolayısıyla internet tarayıcıları üzerinden kötü amaçlı kişilerce bilgilerinizin alışveriş yaptığınız web sitelerinden çalınamayacağı konusunda en önemli teminatı veren bir güvenlik sertifikasıdır.

SSL güvenlik sertifikası bulunmayan web sitelerinde web sitesi bağlantısı HTTP:// şeklinde başlar ve hemen sol tarafında "güvenli değil" yazılı bir ibareyi web sitesini kullanan ziyaretçilere göstererek mevcut web sitesi üzerinden kişisel bilgilerin paylaşımının güvenli olmadığını bildirir. SSL güvenlik sertifikasının kurulmuş olduğu web sitelerinde ise web sitesi bağlantısı HTTPS:// protokolüne geçmiş ve bağlantının sol tarafında kilit işareti bulunarak sitenin güvenli olduğunu kullananlara bildirmektedir. Günümüzde SSL güvenlik sertifikası kurulu olmayan e-ticaret sitesi neredeyse yoktur diyebiliriz.E-Ticaret web sitesi olmayan kurumsal web sitelerinde bu sertifikanın kurulumu için bir zorunluluk bulunmamasına rağmen, işini ciddiye alan bir çok kurum web sitelerine bu güvenlik sertifikasının kurulumunu gerçekleştirmektedir.

Gerek E-Ticaret web sitelerinde olsun gerek kurumsal web sitelerinde olsun SSL güvenlik sertifikasının web sitelerinde firmalarca kullanımı konusunda teşvik edilmesi amacıyla Google gibi dev arama motorları da arama indexlemeleri için bunu bir kriter haline getirmiş ve SSL güvenlik sertifikasının kurulu olduğu web sitelerini olmayan web sitelerine nazaran arama sonuçlarında sıralandırırken daha iyi puanlama gerçekleştirerek ön planda bulunmasını sağlamaktadır.

WEB TASARIM & GRAFİK TASARIM HİZMETLERİMİZ


KURUMSAL WEB TASARIM

E-TİCARET

LOGO TASARIM VE KURUMSAL KİMLİK