Mobil Uyumlu Web Siteleri

MOBİL UYUMLU WEB SİTELERİNİN ÖNEMİ

Son 20 yılda daha da hızla gelişerek hayatımızın her alanına giren internet ve teknoloji iş hayatında da firmalar için vazgeçilmez bir noktada bulunmakta. Bu gelişim sonucunda web siteleri de son 20 yılda kademeli olarak bir evrim geçirmişleridir diyebiliriz. 2000'li yılların başlarında ki web sitelerinin kullanımı ve tasarımı bugünle kıyaslandığında gözümüze çok farklı görünebilir, Ayrıca o dönem ki internete bağlanma yöntemlerimiz, kablolu internet ve telefon hatlarının gerekliliği ile bugün geldiğimiz kablosuz bağlantıların her noktada olması, bilgisayarların masaüstünden çıkıp ceplerimize girmesi ile satışlarını arttırmak, hizmetlerini sunmak ve mümkün olan daha fazla hedef kitleye ulaşmak isteyen firmalarda zaman içerisinde web sitelerini günün şartlarına uygun hale getirmek için gerekli destekleri almaktan çekinmemektedir.

 

10 sene öncesine kadar gerek e-ticaret sitelerinde gerek kurumsal web sitelerinde önemli olan web sitelerinin masaüstü platformlarda ki performansı ve tasarım özellikleriyken günümüzde ise bu durum tamamen mobil cihazlarda ki performans, bu platformlarda sitenin kullanım kolaylığı ve tasarımı olarak ön plana çıkmaktadır. Öyle ki budurmu çok güzel açıklayan verilerde günümüzde bulunmaktadır. Örneğin her 10 internet kullanıcısından 8'i bir web sitesinin içeriklerinin kullandıkları cihazlarda düzgün görüntülenmemesi durumunda o web sitesinden hemen ayrıldıklarını belirtmektedir. (Kaynak:Adobe)

Firmalar günümüzde bir web sitesi yaptırırken artık en çok önem vermesi gereken nokta hazırlanacak web sitesinin mobil uyumluluğudur. İnternet kullanıcılarının internete ve web sitelerine girişlerinin çoğunluğunun mobil cihazlardan olduğunu gösteren en önemli veriyse, internette geçirilen her 3 dakikanın 2 dakikasının mobil cihazlar üzerinden geçirilmesidir. (Kaynak:comScore). İnternet kullanıcılarının zamanla internek kullanımlarını mobil cihazlara taşımaya başlamasından sonrasında da dünyanın en büyük arama motoru olan Google'da bu durumu fark ederek web sitelerinin arama motorunda indexlenmesinde farklı bir yapılanmaya geçmiştir. 2015 Nisan ayından itibaren Google tüm dünyada mobil uyumlu web stelerine öncelik vermektedir.

Bu tarihten itibaren de işine önem veren bir çok firma web tasarımlarında yenilemeye giderek tasarımlarını mobile uyumlu hale getirmeye başlamıştır. Bu şekilde web sitelerinde mobile uyumluluğa önem veren şirketlerin %68'i satışlarında artışa tanık oldular. (Kaynak: Econsultancy) Günümüzde web sitesi tasarımları artık masaüstü platformlardan ziyede mobil platformlara göre düşünülerek dizayn edilmekte, bu doğrultuda renk, tema, katagori ve menü gibi özellikler seçilmektedir.Firmalar bu duruma artarak önem vermekle beraber bu web sitelerini kullanan firma müşterileri de kullanım olarak mobil platformları tercih etmekte ve hem tasarımcılara hem de firmalara bu yönde daha fazla kendilerini geliştirmeleri için referans olmaktadır. Öyleki yetişkin internet kullanıcılarının %85'i gibi büyük bir kısmı şirketlerin kullandıkları web sitelerinin mobil kullanımlarının masaüstü kullanımlarına göre daha iyi olması gerektiğini düşünmektedir. (Kaynak: İnvisionAPP)

 

WEB TASARIM & GRAFİK TASARIM HİZMETLERİMİZ


KURUMSAL WEB TASARIM

E-TİCARET

LOGO TASARIM VE KURUMSAL KİMLİK